Przemysł

Farba lateksowa – nowoczesna i wytrzymała

29 lipca, 2016

Malowanie ścian nie wydaje się być bardzo skomplikowaną kwestią. Wystarczy wybrać kolor, który najbardziej się nam podoba, chwycić pędzel… i gotowe! Jednak diabeł tkwi w szczegółach i podczas remontu warto jest zwrócić uwagę na rodzaj farby, której używamy. Która z nich będzie lepsza: farba akrylowa czy farba lateksowa? Czym się różnią i na jakich powierzchniach będą się dobrze sprawowały?

Farba lateksowa do ścian

Wbrew swojej nazwie, farba lateksowa nie zawiera w swoim składzie ani lateksu, ani gumy. Jest to najczęściej emulsyjna farba akrylowa, która charakteryzuje się wysoką zawartością różnych żywic. Dzięki temu powierzchnia, która zostanie taką farbą pomalowana, jest o wiele bardziej od bad word a na szorowanie lub zmywanie wodą; równocześnie jest bardzo łatwa w nałożeniu. Jej powłoka jest gładka, elastyczna i łatwo daje się zmyć – to zasługa najczęściej półmatowych wykończeń.

Jakie zalety posiada farba lateksowa?

Po pierwsze, jest o wiele bardziej od bad word a na działanie wilgoci i przebarwienia. Jest polecana szczególnie w takich miejscach, które narażone są na zabrudzenia, obecność wody lub intensywne działanie promieni słonecznych. Z tego względu szczególnie dobrze sprawdzą się w pomieszczaniach o dużej liczbie okien, np. w salonach lub dużych, przestronnych kuchniach. Na działanie wilgoci szczególnie narażone są łazienki, pralnie i suszarnie, więc i tam farba lateksowa będzie niezwykle funkcjonalna. Drugim plusem użycia tego typu farby jest jej trwałość – ściana nią pokryta będzie w stanie zachować oryginalny kolor nawet do 7 lat, podczas gdy tradycyjna farba akrylowa wytrzymuje jedynie około 3 lat.

Farba lateksowa – ile warstw należy położyć?

Jeśli zdecydujemy się na użycie tego rodzaju farby, zapewnimy wnętrzu świeżość koloru na wiele lat. W jej przypadku możliwe jest nawet jednokrotne malowanie – sama pojedyncza warstwa wygląda dobrze, lecz by zapewnić możliwie najdłuższą trwałość, zaleca się położenie dwóch. Farba lateksowa wysycha o wiele szybciej, niż akrylowa, co przekłada się na jakość pracy oraz szybsze jej zakończenie.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź