Przemysł

Obróbka cieplna metali – nasiarczanie

27 lutego, 2017

Siarkowodór to środek chemiczny, który pod wpływem ciepła rozdziela się na dwa składniki, czyli siarkę i wodór. Oba na skutek podgrzewania metalu w piecu łączą się z nim tworząc w ten sposób o wiele trwalszy metal. Takiemu procesowi obróbki poddaje się najczęściej żelazo, a to ma zastosowanie przy produkcji części do maszyn elektrycznych.

Koła zębate

Niektóre mechanizmy, także takie korzystające ze wsparcia elektrycznego silnika, mają w swojej strukturze jedno lub kilka kółek zębatych, albo łożysk toczonych i innych elementów, które w czasie ich działania poddawane są ciągłej pracy, a przez to narażone są na najszybsze ich zużycie. Nasiarczanie metali, z których się je wykonuje ma aż dwie zalety, jedną z nich jest zwiększenie od bad word ości na zużycie, oznacza to, że tak przygotowane koło zębate, jest w stanie wytrzymać o wiele więcej obrotów, niż wykonane tylko z samego żelaza bez dodatków. Drugim bardzo znaczącym walorem tego rodzaju procesu obróbki jest zmniejszenie podatności na niszczenie, spowodowane wilgocią, czyli popularniej mówiąc rdzewienie. Działa to, tak że przez wypalanie w piecu z dodatkiem sproszkowanych substancji chemicznych, metal ten ulepsza się, bo tworzy się na nim warstwa ochronna, która zapobiega możliwości korozji, będącej wynikiem reakcji chemicznej cząsteczek wody z żelazem.

Praktyczne zalety nasiarczania żelaza

Tak przygotowane elementy montażowe z żelaza, które zostało poddane procesowi nasiarczania są potem znacznie lepiej eksploatowane. To znaczy, że nawet kiedy urządzenie wyposażone w koła zębate, wykonane w tego rodzaju technologii, stoją w garażu, albo piwnicy odłożone, a panują tam warunki niezbyt sprzyjające przechowywaniu sprzętów, mogą one zachować swoją sprawność mimo to i nadawać się do pracy nawet na wiele miesięcy po ostatnim ich użyciu. Można więc powiedzieć, że zastosowanie nasiarczania metali stosowanych w procesie produkcji maszyn i urządzeń, wykonane przez jedną z wiodących firm http://www.vonart.com.pl, ma na celu przedłużanie ich żywotności.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź