Nietrzymanie moczu lub stolca, czyli inkontynencja, może dotknąć osób w każdym wieku. Z reguły jednak jest to problem osób starszych. Statystyki mówią również, że nietrzymanie moczu i stolca dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn. Na czym polega problem nietrzymania moczu i jak można go wyleczyć? Czy istnieją nieoperacyjne sposoby na leczenie nietrzymania moczu, czy konieczna jest operacja? Sprawdźmy!
Niekontrolowanie wydalania moczu przede wszystkim nie jest chorobą samą w sobie. Jest to dolegliwość będąca objawem innych chorób toczących się w organizmie. Nie zmienia to faktu, że pacjent doświadczający problemu niekontrolowania wydalania czuje się niekomfortowo, obniża się jakość funkcjonowania przez niego w życiu społecznym ma to także wpływ na jego samoocenę.
Inkontynentacja – rodzaje
Wyróżniamy inkontynencję wysiłkową, inkontynencję parcia, wynikającą z przepełnienia, a także inkontynencję kałową. Inkontynencja wysiłkowa wynika z ogólnego osłabienia mięśni dna miednicy. Nietrzymanie moczu z naglącym parciem natomiast jest związany z problemem nadreaktywnego pęcherza, który doskwiera o każdej porze doby. Nietrzymanie moczu związane z przepełnieniem pęcherza występuje najczęściej u mężczyzn i związane jest z rozrostem prostaty.
Inkontynencja – przyczyny
Wśród przyczyn występowania inkontynencji wyróżniamy trwałe i przejściowe. Do trwałych zaliczamy uszkodzenie lub osłabienie mięśni dna miednicy, powiększenie prostaty u mężczyzn, a także występowanie nowotworów narządów rodnych. Na pojawienie się problemu może mieć też wpływ oczywiście postępujący proces starzenia się organizmu. Im jesteśmy starsi, tym problem nietrzymania moczu może pojawić się z większym prawdopodobieństwem i tym trudniej jest się go pozbyć bez operacji. Jednym z miejsce, w których odbywa się skuteczne leczenie problemu nietrzymania moczu jest ten prywatny gabinet ginekologiczny we Wrocławiu.
Jak zapobiec problemowi inkontynencji
Czy istnieją sposoby na to, aby uchronić się przed pojawieniem się problemu nietrzymania moczu i stolca? Lekarze najczęściej określają, że prowadzenie zdrowego trybu życia, stosowanie zbilansowanej i rozsądnej, wolnej od nadmiaru tłuszczu i słodyczy diety może istotnie przyczynić się do tego, że jak najdłużej zachowamy sprawność w tym obszarze. Konieczne jest także regularne ćwiczenie mięśni dna miednicy. Kobiety powinny wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, a także wykonywanie regularnych badań kontrolnych w celu szybkiego wykrycia pojawiającego się problemu. W wielu przypadkach możliwe jest wyleczenie go bez konieczności poddawania się zabiegowi chirurgicznemu. Wystarczy odpowiednie oddziaływanie terapeutyczne oraz zastosowanie środków farmaceutycznych.
Brak komentarzy