Dom i ogród

Inspiracja kosmosem i naturą w doborze kolorystyki wnętrza mieszkania

3 marca, 2021

Świat jest pełen kolorów, chociaż naukowcy twierdzą że kolory nie istnieją. Z punktu widzenia optyki fizycznej, postrzeganie barw jest jedynie odbiorem fal świetlnych o różnej długości, odbijanych przez przedmiot. Ale taka wiedza teoretyczna nie jest nam wcale potrzebna do tego, by organizować barwną przestrzeń wokół siebie. Widzenie kolorów jest indywidualne u różnych ludzi. Zależy to od wrażliwości wzrokowej i osobistego doświadczenia. Rolnicy, którzy od wielu pokoleń zajmowali się uprawą roślin, znakomicie rozróżniają różne odcienie zieleni i brązów rozmaitych gatunków gleby. Artyści malarze charakteryzują się szczególną wrażliwością na barwy. Różnicują nie tylko poszczególne odcienie, ale również drobne niuanse kolorystyczne. A każdy z nas ma ulubioną gamę kolorów, którymi lubi się otaczać. 

Jak dobrać kolory ścian w mieszkaniu do osobistych preferencji

Niektórzy lubią ciepłe kolory, dobrze się czują w pomieszczeniach o ścianach żółtych, kremowych, pomarańczowych czy jasnobeżowych. Inni wolą kolory zimne, które optycznie powiększają przestrzeń: niebieski, seledynowy, zielony. Warto więc pomalować mieszkanie z użyciem farb odpowiednich do naszych upodobań. Mieszanie kolorów: praktyczny poradnik pomoże nam w otrzymaniu żądanego efektu. Na bazie farby o podstawowym kolorze, uzyskuje się pożądany odcień poprzez dodawanie różnorodnych pigmentów w odpowiednich proporcjach. Wszystkie odcienie są pochodnymi trzech kolorów podstawowych – żółtego, czerwonego i niebieskiego. Z ich połączeń uzyskujemy inne kolory:

  • żółty plus niebieski daje zielony,
  • żółty z czerwonym tworzy pomarańczowy,
  • żółty razem z niebieskim  to zieleń,
  • czerwony z niebieskim daje różne odcienie fioletu.

Kolorem neutralnym jest biel. Jest ona na ogół bazą do tworzenia jasnych barw, ale można jej też użyć jako pigmentu do rozjaśniania ciemniejszych zestawień. Przez takie mieszanie farb da się wygenerować nieograniczoną liczbę odcieni. Dzięki temu można pomalować ściany w swoim mieszkaniu na niepowtarzalne kolory.

Jakie są trendy kolorystyczne wnętrz w 2021 roku

Warto przyjrzeć się propozycjom firm opierających się na badaniach dotyczących psychologii barw – jak one oddziałują na samopoczucie człowieka. W tym sezonie promują pięć kolorów:

  • lazurowy odcień niebieskiego; jako kolor roku, związany z badaniami kosmosu i sztuczną inteligencją,
  • kremowy odcień zielonego; zbliżający do natury,
  • intensywna czerwień; kolor aktywizujący,
  • jasny żółty; ciepły i słoneczny,
  • szaroniebieski; uspokajający.

Nie powinno się jednak bezkrytycznie ulegać trendom modowym. Mogą one być inspiracją, ale ostateczny efekt wizualny mieszkania musi uwzględniać osobiste gusty domowników.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź