Dom i ogród

Jak oświetlić przestrzeń w ogrodzie

23 lipca, 2020

Stworzenie odpowiednio klimatycznej przestrzeni ogrodowej wymaga nie tylko aranżacji roślin posadzonych na przestrzeni zielonej, ale także ich oświetlenia. Architektura krajobrazu w coraz szerszym zakresie wykorzystuje nowoczesne technologie oświetleniowe, aby wykreować ogrody, w których przebywamy chętnie nie tylko w dzień, ale i wieczorem. Jak odpowiednio oświetlić przestrzeń w ogrodzie, aby była ona w pełni funkcjonalna, a także zachęcała do spędzania tu czasu wolnego – radzi architekt krajobrazu mgr inż. Marta Kępka.

Rodzaje oświetlenia ogrodowego

Wkomponowane odpowiednio w teren zielony oświetlenie ogrodowe pozwala na wydzielenie strefy wypoczynku i relaksu, wejścia oraz podjazdu, poszczególne, efektowne części ogrodu, które chcemy wyeksponować, a także strefy zacienione, które powinny posiadać dodatkowe oświetlenie dla bezpieczeństwa osób korzystających z ogrodu. W strefie wypoczynkowej idealnie sprawdzają się nastrojowe światła typu kule, lampiony, girlandy świetlne czy montowane na elewacji domu kinkiety. Strefy wejścia i wjazdu powinny z kolei być oświetlone przy użyciu lamp dogruntowych i najazdowych, w przy samym wejściu warto zainstalować lampę, która pozwoli nam wygodnie otworzyć zamek i odstraszy w razie niebezpieczeństwa niepożądanych intruzów. W samym ogrodzie, dla odpowiedniego wyeksponowania roślinności można wykorzystać całą gamę lamp, uzyskując w ten sposób różne efekty wizualne. Najczęściej używany bywa oświetlenie od dołu, kierujące w efektowny sposób cienie liści ku górze, poświata księżycowa, dająca bajkowy efekt szczególnie przy większych grupach roślin, oświetlenie perspektywiczne, konturowanie roślin czy ich cieniowanie tworzące niesamowite obrazy na elewacjach budynku.

Architektura krajobrazu oraz jego odpowiednie podświetlenie w celu uzyskania naprawdę spektakularnych efektów to specjalizacja pracowni założonej przez architekt krajobrazu mgr inż. Martę Kępkę. Zapraszamy na stronę pracowni http://kepkaogrody.pl/, gdzie znajdują się dotychczasowe realizacje oraz do kontaktu w celu ustalenia szczegółów projektu ogrodu.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź