Rodzina

Jak ustawić stoły na sali weselnej

22 czerwca, 2023

Gdy sala jest już wybrana, a goście zaproszeni, warto pomyśleć nad odpowiednim ustawieniem stołów. Dzięki temu zarówno Para Młoda, jak i goście będą komfortowo się czuli. Jakie ustawienie będzie optymalne? Jakie sposoby są najpopularniejsze?

Przed urządzeniem sali

Zanim zabierzemy się za ustawienie stołów na wesele, warto sprawdzić ilość swoich gości oraz ilość stołów, na które możemy liczyć w danym obiekcie. Aby każda z osób miała zapewniony komfort podczas siedzenia przy stole warto zapewnić jej ok. 60 cm miejsca oraz 40 cm od krawędzi stołu. Zależnie od jego wielkości może przy nim zmieścić się od kilku do kilkunastu gości.

Sposoby ustawiania stołów

Na chwilę obecną jest pięć popularnych sposobów na  ustawienie stołów na wesele, które pozwalają postawić Parę Młodą w centrum sali i to tak, by wszyscy goście doskonale ich widzieli.

Ustawienie w literę T

Przeważnie stosuje się je w przypadku 60-70 osób. Przy głównych stole sadza się Parę Młodą, ze świadkami, czasami też z rodzicami. Za to przy dłuższym stole, który styka się krótszym bokiem z główny, siadają pozostali goście. Zachowuje się przy tym zasadę, że najbliżej Młodych jest rodzina, a dalej przyjaciele i znajomi.

Ustawienie w literę U

Zależnie od wielkości sali i stołów można sadzać gości jedno- lub dwustronnie. Dzięki takiemu usadzeniu Para Młoda ma kontakt wzrokowy ze wszystkimi gośćmi, jeśli są posadzeni jednostronnie. Tak jak poprzednio główny stół zajmują Małżonkowie, świadkowie i rodzice, a przy pozostałych stołach sadza się innych gości.

Ustawienie w literę M

Jest to rozwiązanie, z którego korzysta się, gdy przygotowujemy wesele na naprawdę duża ilość gości. Wtedy Para Młoda usiądzie na środku najdłuższej części, a goście dwustronnie przy stołach, które stanowią odnogi głównego stołu.

Ustawienie stołów okrągłych

Takie ustawienie stołów na wesele jest także ciekawym rozwiązaniem. Stół Pary Młodej stawia się na środku. Przy pozostałych stołach wokół siadają pozostali goście zgodnie z ustalenia Małżonków.

Ustawienie mieszane

W tym przypadku stół Pary Młodej jest prostokątny, a pozostałe okrągłe. Najlepiej sprawdza się to w przypadku większych wesel oraz gdy mamy duża sale bankietową. Pozwala to przyporządkować gości do stołów zgodnie z wiekiem lub według znajomości.

Podsumowanie

Bez względu na to, na to jakie ustawienie wydaje się nam najlepsze, warto o nim porozmawiać z właścicielem sami wcześniej. Ciekawym rozwiązaniem jest też przygotowanie osobnego stolika dla dzieci, gdzie te będą mogły spędzić czas razem na zabawie.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź