Internet

Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo firmy

31 sierpnia, 2021

Cyberbezpieczeństwo to strategie i technologie wdrażane w celu ochrony systemów, sieci i przechowywanych danych przed wyciekiem bądź nieautoryzowanym użyciem. Jest to zagadnienie szczególnie istotne z punktu widzenia makro i mikroprzedsiębiorców, dla których cyberataki bywają fatalne w skutkach – utrata danych, przestoje w działalności czy wycieki wrażliwych informacji mogą narazić firmę nie tylko na znaczne straty finansowe czy utratę zaufania klientów, ale nawet na odpowiedzialność prawną – np. związaną z obowiązującymi przepisami RODO.

Wyzwania dla firm w czasie pandemii

Ochrona przed cyberatakami to kwestia szczególnie ważna podczas pandemii koronawirusa i związanej z nią pracą zdalną – jak pokazują statystyki, w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy znacznie zwiększyła się liczba ataków na komputery osobiste pracowników. Właściciele firm zdają sobie sprawę z wyzwań, jakie niesie ze sobą pandemia – według raportu firmy Kaspersky, tylko 7 procent respondentów określiło swoją strategię w tym zakresie jako wystarczająco skuteczną.

Cyberbezpieczeństwo firmy – na co zwrócić uwagę

Cyberbezpieczeństwo musi stać się elementem kultury firmy. Często podczas cyberataków słabym ogniwem są właśnie nieświadomi i nieprzeszkoleni w tym zakresie pracownicy, którzy poprzez swoje działania, np. otwieranie podejrzanych plików, niewłaściwe konfigurowanie używanych programów czy niestosowanie się do procedur, ułatwiają hakerom przeniknięcie do organizacji. Jedną z dobrych praktyk jest stosowanie silnych haseł, które należy regularnie zmieniać. Optymalnym rozwiązaniem podczas pracy zdalnej jest używanie sieci prywatnej (VPN) w celu łączenia się z firmą.
Aby zapewnić ciągłość działania na wypadek ataku, należy zabezpieczyć firmowe pliki w chmurze i regularnie aktualizować przechowywane kopie zapasowe. Trzeba również pamiętać o właściwej konfiguracji zabezpieczeń chmury – coraz częściej również one są obiektem ataków hakerskich.

Zadbaj o ochronę antywirusową

Oprogramowaniem kluczowym dla zachowania właściwego poziomu cyberbezpieczeństwa jest sprawdzony antywirus dla firm. Malware, ransomware, wirusy, phishing – to popularne metody, które stosują cyberprzestępcy, aby zdobyć kontrolę nad firmowymi sieciami i informacjami.
Antywirus do biura (zarówno tego stacjonarnego, jak i zdalnego) powinien skutecznie radzić sobie z tego typu problemami. Zalecamy zapoznanie się z oprogramowaniem firmy Kaspersky – wielokrotnie nagradzanego lidera w branży, posiadającego szeroką ofertę programów antywirusowych stworzonych specjalnie z myślą o ochronie firm. Wyjątkową efektywność systemów antywirusowych Kaspersky potwierdziły liczne badania przeprowadzane w laboratoriach na całym świecie.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź