Kultura i sztuka

Kult maryjny w Polsce

4 grudnia, 2017

Nie ulega wątpliwości, że malarstwo religijne to kategoria, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem naszych rodaków. Jesteśmy krajem w którym występuje m.in. kult maryjny – co wynika również z głębokich tradycji historycznych.

Początki kultu maryjnego

Polska przyjęła chrzest w 966 r. , jednak przez wiele wieków pomimo tego faktu była traktowana nadal jako państwo pogańskie. Sytuacja zmieniła się dopiero w XV wieku i paradoksalnie miało to miejsce po największym w tym czasie konflikcie na tle religijnym między chrześcijanami w Europie. Rycerstwo chrześcijańskie działające oficjalnie jako Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie stoczył krwawą wojnę z uznawaną za pół – pogańską koalicję polsko-litewską. Decydującą bitwę pod Grunwaldem wygrało rycerstwo polskie, które na rywala ruszyło z pieśnią „Bogurodzica Maryja”. To były początki kultu Matki Boskiej w Polsce.

Czarna Madonna i „obrona Częstochowy”

Apogeum kultu maryjnego w Polsce nastąpiło w XVII wieku podczas tzw. potopu szwedzkiego (1655-1660). W dobitny sposób ukazał to w ekranizacji kultowej trylogii Jerzy Hoffman. Desperacka obrona Częstochowy przed nawałą potężnych szwedzkich dział zwanych kolubrynami przeszła do pięknych kart historii wojska polskiego. Scena z filmu Potop, pokazująca jak podczas szwedzkiej nawały artyleryjskiej przechodzi jakby nigdy nic procesja modlitewna z setkami wiernych miała na celu podkreślić znaczenie i rolę jaką odegrała Matka Boska w obronie Jasnogórskiego klasztoru.

Obrazy Matki Boskiej jako element współczesnego kultu

Obrazy religijne z wizerunkiem częstochowskiej „Czarnej Madonny” cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony klientów. Uznawane są za obrazy, które niosą pozytywny ładunek opieki i bezpieczeństwa ze strony rodzicielki Syna Bożego. Elementów tego kultu jest znacznie więcej i zaliczyć do nich możemy m.in poddawanie się całego narodu w opiekę Matki Bożej,  śpiewanie pieśni pochwalnej na jej cześć, odprawianie nabożeństw czy choćby pielgrzymki do sanktuariów maryjnych.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź