Zdrowie i uroda

Szerokie spektrum kosmetyków ziołowych jako ważny element pielęgnacji ludzkiego ciała

16 września, 2020

Gdy przyjrzymy się składowi naszych kosmetyków, możemy z łatwością zauważyć, że często w ich konsystencji znajdują się składniki roślin i ziół. Inspiracją do powstania tego  rodzaju kosmetyków ziołowych są ich właściwości, dzięki którym możemy rozkoszować się pięknem naszej skóry i włosów. W zakres fitoterapii, gdzie dużą rolę odgrywają również kosmetyki ziołowe, zalicza się pielęgnację ciała, pielęgnację włosów i formowanie maseczek. Wiele firm postanowiło do swoich marek kosmetycznych wprowadzić także zestawy kosmetyków ziołowych, ale znając właściwości niektórych ziół możemy także z dobrym rezultatem stosować je sami w warunkach domowych.

Przykładowe zioła stosowane w kosmetyce           

 Tymianek                                                                                                                                                                                                                     

Chociaż tymianek jest aromatycznym ziołem, które często używa się w kuchni, znalazł też zastosowanie jako ziołowy kosmetyk do pielęgnacji ciała. Tymianek działa antyseptycznie i ujędrniająco, jest szczególnie skuteczny do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej, ale można go stosować do prawie każdego rodzaju cery. Można z niego zrobić napar do pielęgnacji, ale jest również stosowany jako składnik kosmetyków naturalnych. Przykładem tego może być balsam ściągający do skóry tłustej.

Rozmaryn

Z kosmetyków wytwarzanych na bazie rozmarynu dużym powodzeniem cieszy się balsam rozmarynowy nakładany na twarz, który jest szczególnie korzystny dla skóry dojrzałej. Wykorzystuje on swoją potężną moc przeciwutleniacza. Dodatkowo zapewnia przyjemny efekt chłodzący i ujędrniający w walce z obwisłą tkanką. Dodatkowo aktywne składniki rozmarynu w kontakcie ze skórą regulują wydzielanie sebum, naturalnego składnika wytwarzanego w nadmiarze przez tłustą skórę i odpowiedzialnego za jej niedoskonałości. Rozmaryn jako cenny naturalny składnik kosmetyków ziołowych posiada właściwości antybakteryjne, które ograniczają namnażanie się bakterii zgromadzonych w zablokowanych porach skóry, co powoduje infekcje i prowadzi do powstawania mikrocyst i pryszczów.

Cząber

Cząber jest kosmetykiem ziołowym, który jest wytwarzany w formie hydrolatu i stosuje się go do skóry zakażonej, skłonnej do trądziku. Stanowi składnik oczyszczającego balsamu do rąk lub rozgrzewającego mleczka do ciała. Cząber zapobiega infekcjom trądzikowym, ale ma również szerokie spektrum działania na przewód pokarmowy, dzięki czemu może działać zarówno w zwalczaniu pasożytów jelit, jak i grzybicy przewodu pokarmowego. Odkażając drogi oddechowe, może być używany jako spray, który zapobiega infekcjom oddechowym.

Przyczyną popularności kosmetyków ziołowych jest fakt, że nie zawierają zbyt wielu składników, a ich składniki aktywne bardzo pozytywnie działają na ludzką skórę. Produkowane są ze składników organicznych, które mają większe powinowactwo z naturalnymi składnikami naskórka, zapewniają lepszą przyswajalność dzięki biologicznemu powiązaniu, które istnieje miedzy naskórkiem i roślinami.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź