Zdrowie i uroda

Dlaczego dieta w leczeniu choroby alkoholowej jest tak istotna

19 października, 2021

Zdrowa dieta ma olbrzymi wpływ na funkcjonowanie organizmu. Niestety często z braku czasu nie zwracamy uwagi na właściwości odżywcze w tym, co jemy. Dopóki zdrowie nie szwankuje, organizm rzadko wysyła sygnały, że czegoś mu brakuje. Wykorzystując ten fakt oraz nie posiadając odpowiedniej wiedzy na temat witamin i minerałów, które są niezbędne w diecie, dostarczamy ich za mało. Osoby uzależnione od alkoholu również nie dbają specjalnie o to, co zjadają. Nauka prawidłowego odżywiania odgrywa dużą rolę w wyrównaniu zaburzeń metabolicznych.

Negatywny wpływ alkoholu na funkcje organizmu

Osoby zmagające się z alkoholizmem nie zdają sobie sprawy, jaką szkodę wyrządzają swojemu organizmowi. Alkohol najczęściej sieje spustoszenie w wątrobie i w przewodzie pokarmowym. Stłuszczenie, zapalenie oraz marskość wątroby, jak również nieżyt żołądka czy zapalenie trzustki to najczęściej spotykane schorzenia u osób, które swoim uzależnieniem przyczyniają się do zaburzeń tych organów. Długotrwałe spożywanie alkoholu może doprowadzić również do rozwoju chorób nowotworowych obszarów górnych dróg oddechowych. Dlatego wsparcie osób z uzależnieniem od alkoholu powinno uwzględnić także aspekt zdrowego odżywiania.

Czego nie powinno zabraknąć w diecie osoby dotkniętej chorobą alkoholową

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, dieta powinna być ustalana indywidualnie. Jednak zdrowe nawyki żywieniowe mogą być z powodzeniem wprowadzane do codziennego życia, by wyrobić nawyk prawidłowego odżywiania. Produkty, których nie powinno zabraknąć w codziennym menu to:

  • odpowiednia ilość płynów
  • chude mięso, drób bez skóry, ryby
  • jaja
  • owoce i warzywa
  • zdrowe tłuszcze
  • pełnoziarniste pieczywo

Komponowanie diety może być nieco trudne dla osób, które do tej pory nie zwracały uwagi na to, co jedzą. Wiele przydatnych informacji na temat zdrowego odżywiania przy chorobie alkoholowej znajduje się na stronie https://leczenieuzaleznienia.pl/blog/dieta-w-chorobie-alkoholowej/ Nie tylko ważne jest to, co należy jeść, ale i w jakiej ilości, by zapewnić swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, pomagających w jego odbudowaniu po tak sporej stracie.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź