Zdrowie i uroda

Dlaczego leczenie się z alkoholizmu jest takie trudne

6 lipca, 2021

Leczenie z uzależnienia od alkoholu różni się zdecydowanie od walki z każdą inną chorobą. Nie wystarczy bowiem udać się po prostu do lekarza, który postawi diagnozę, wypisze receptę, leczyć się w domu i za jakiś czas wrócić do normalnego życia. Walka z alkoholizmem jest bardzo długa, pełna wyrzeczeń, wymaga silnej woli, wsparcia bliskich i przede wszystkim przełamania wstydu i przyznania się przed samym sobą, że jest to problem, którego samemu ciężko będzie pokonać.

Dlaczego alkoholik nie szuka pomocy

Najczęstszymi powodami, przez które alkoholicy nie rozpoczynają leczenia są:

  • brak świadomości o chorobie
  • nie zauważanie negatywnych konsekwencji picia
  • obawa przed diagnozą
  • obawa przed odrzuceniem społecznym
  • brak wiary w sukces w leczeniu
  • brak świadomości, na czym polega leczenie uzależnienia.

Metody leczenia uzależnienia od alkoholu

Leczenie alkoholizmu odbywa się przy pomocy lekarza, terapeuty i psychologa. Małe są szanse, że wyjdzie się z nałogu samodzielnie. Jest to złożony proces, a jednym z metod leczenia uzależnienia od alkoholu jest zaszycie alkoholowe. Bardzo popularny środek o nazwie Esperal, umieszcza się pod skórą, aby na zasadzie awersji skutecznie zniechęcić osobę uzależnioną od picia. Spożycie alkoholu w połączeniu z wszywką alkoholową powoduje bardzo nieprzyjemne i długotrwałe dolegliwości, co powoduje, że alkoholik nie ma ochoty sięgać po napoje wysokoprocentowe, a co za tym idzie, daje organizmowi czas na detoks. 

Terapia psychologiczna jest o tyle ważna podczas leczenia od uzależnienia od alkoholu, ponieważ ściśle wiąże się z emocjami, które skłaniają do sięgania po kolejny kieliszek. Alkohol powoduje, że problemy, z którymi zmaga się osoba uzależniona na chwilę przestają istnieć. Po tym, jak upojenie mija, wracają i stają się powodem, dla którego znów chciałoby się o nich zapomnieć. Tak rozpoczyna się błędne koło, a praca z psychologiem, razem z zaszyciem alkoholowym daje większą szansę na powodzenie w walce z nałogiem, ponieważ pomaga uporać się z emocjami, z którymi od tej pory trzeba będzie się już zmierzyć bez pomocy alkoholu. 

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź