Rozgrywki w piłce nożnej zawsze wzbudzają wiele emocji. Zwłaszcza, jeśli biorą w nich udział reprezentacje krajów. Do niedawna można było ekscytować się grą w wielkich turniejach, jak Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy. Poza towarzyskimi meczami, gwiazdy poszczególnych krajów można było jedynie oglądać w ligowych rozgrywkach. Od kilku lat można również podziwiać grę w Lidze Narodów. Po co ona powstała i co daje udział w niej?
W jakim celu powstała Liga Narodów
Niewątpliwą zaletą powstania Ligi Narodów jest uatrakcyjnienie kalendarza rozgrywek reprezentacji. Dodatkowo, zmniejsza ona ilość meczów towarzyskich, które nie wzbudzają tak wielkich emocji, jak te punktowane zawody. Mecze towarzyskie są obecnie organizowane głównie jako sprawdzian drużyny przed ważniejszymi piłkarskimi imprezami. Liga Narodów swój początek datuje na lata 2018/2019. Jej celem jest utrzymanie miejsca w najwyższej dywizji. Zwycięzcy grup w dywizji A walczą w turnieju finałowym, zaś te drużyny, które są w niższej, walczą o awans do dywizji wyższej. Udział w Lidze Narodów bierze reprezentacji z 55 europejskich federacji. Na koniec zostaje utworzony ranking, na który wpływ mają:
- dywizja, w której dana drużyna się znajduje
- miejsce w swojej grupie
- zdobyte punkty
- liczba wygranych
- liczba bramek ogólna i tych zdobytych na wyjeździe
- ranking fair play
Wszystkie wyniki i ranking, a także terminarz rozgrywek można znaleźć na stronie Sport1.pl. W rankingu pierwsze cztery kolejne miejsca zajmują drużyny, które biorą udział w rozgrywkach finałowych.
Co daje wysokie miejsce w rankingu Ligi Narodów
Oprócz naturalnie dużo wyższych premii, udział w Lidze Narodów to furtka do wywalczenia awansu na Mistrzostwa Europy. Wszystkie cztery dywizje biorą udział w turnieju play-off, a ich zwycięzcy otrzymują kwalifikacje do Mistrzostw. Turniej ten odbywa się po zakończeniu eliminacji do Mistrzostw. Dzięki temu, Liga Narodów jest dużo bardziej atrakcyjna i dla zawodników i dla widowiska, niż zwykłe mecze towarzyskie. Reprezentacje starają się utrzymać w jak najwyższej dywizji, co przekłada się jednocześnie na jakość spotkań.
Brak komentarzy