Łokieć tenisisty to, oprócz łokcia golfisty schorzenie, polegające na przeciążeniu ścięgien mięśni, podczas długotrwałego wykonywania tej samej czynności.
Entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej, jak według terminologii medycznej określony jest łokieć tenisisty, powstaje na skutek sumowania się mikrourazów, jakich doświadczają przyczepy mięśni podczas przeciążeń.
Czym się różni łokieć tenisisty od łokcia golfisty?
W przeciwieństwie do łokcia golfisty, w tym schorzeniu przeciążonymi są mięśnie odpowiedzialne za prostowanie dłoni oraz przedramienia. Mięśnie te odpowiadają za zupełnie przeciwne ruchy, niż w przypadku łokcia golfisty – wyprostu łokcia, zgięcia grzbietowego nadgarstka i odwracania przedramienia.
Mimo że pod względem powstawania urazu oraz objawów obydwa te schorzenia są bardzo podobne, to jednak ze względu na przeciwstawne funkcje mięśni, a co za tym idzie inne miejsce powstania urazu, nie ma trudności z rozróżnieniem tych dolegliwości.
Jak leczyć łokieć tenisisty i czy można zapobiec jego powstawaniu
W lżejszych przypadkach, wystarczy ograniczyć aktywność ruchową, starać się nie przeciążać bolącego przedramienia lub poddać się zabiegom fizykoterapeutycznym.
Najczęstsze objawy łokcia tenisisty
Objawy, które sygnalizują, że doszło do przeciążenia to:
- ból i tkliwość po wewnętrznej stronie łokcia
- sztywność
- słabość ręki, nadgarstka i palców
- drętwienie
- mrowienie
W każdym z tych przypadków najlepiej skontaktować się z ortopedą, który po wykonaniu odpowiednich badań, takich jak testy ruchowe, USG stawu łokciowego, rezonans magnetyczny oraz elekromiografia określi w jakim stopniu doszło do uszkodzenia i zaproponuje odpowiednie leczenie.
W jaki sposób można zapobiec wystąpieniu łokcia tenisisty?
Przy odpowiednim wzmacnianiu mięśni, poprzez proste ćwiczenia oraz dzięki stosowaniu właściwych technik podczas aktywności fizycznej można uniknąć przeforsowania nadgarstka.
Podczas długotrwałej pracy przy komputerze należy pamiętać, by nadgarstek nie znajdował się niżej niż myszka, a pisząc na klawiaturze pracować palcami, a nie nadgarstkiem.
Dzięki tym prostym zabiegom można w łatwy sposób nie dopuścić do powstania tego bolesnego urazu.
Brak komentarzy