Praca

Mały ZUS – opcja dla mniejszych przedsiębiorców

19 sierpnia, 2022

Praca na własny rachunek wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Można przekonać się, jak to jest być szefem, podejmować samodzielne decyzje i cieszyć się z każdego sukcesu, bo jest on całkowicie wypracowany przez siebie. W razie jakiegoś niepowodzenia nie grozi utrata premii i reprymenda, ale refleksja, co poszło nie tak i jak można to poprawić, by nie popełnić więcej błędu. Tą piękną wizję kariery często przyćmiewa obawa o wydatki, czy nie przekroczą dochodu? Zwłaszcza mniejsze firmy mają obawy o to, czy opłata składek pozwoli na utrzymanie się z wymarzonego interesu.

Co to jest mały ZUS i kto może z niego skorzystać

Mały ZUS jest przeznaczony dla mniejszych przedsiębiorców i oferuje składki na ubezpieczenie społeczne proporcjonalne do dochodu. Kryterium, aby móc skorzystać z tej opcji to zarobki nieprzekraczające 120 tys rocznie. Oprócz tego z oferty mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy:

  • Prowadzą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG
  • Prowadzili działalność gospodarczą co najmniej 60 dni w ubiegłym roku
  • Nie spełniają warunków korzystania z preferencyjnych składek
  • Nie rozliczają się na karcie podatkowej
  • Nie są zwolnieni z podatku VAT

Aby skorzystać z możliwości małego ZUSu, należy wyrejestrować się z dotychczasowych ubezpieczeń społecznych. Całą procedurę zgłoszenia można wykonać przez Internet, wykorzystując formularz CEIDG-1. Składki można opłacać wygodnie z firmowego konta. Jeśli jeszcze nie zostało założone, warto porównać oferty banków i wybrać najlepsze konto firmowe.

Kto nie musi płacić składek do ZUS

Warto wiedzieć również, że rozpoczynając działalność, kiedy miesięczny przychód jest niższy, niż połowa minimalnego wynagrodzenia krajowego, nie trzeba rejestrować się w CEIDG. Po pewnym czasie, kiedy dochody już wzrosną, istnieje możliwość skorzystania z oferty „ulga na start”, zwalniająca przez okres pół roku od płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Dopiero po tym czasie można przejść na dwuletnie, preferencyjne opłaty składek, a następnie, jeśli wszystkie kryteria zostały spełnione, można przejść na mały ZUS. 

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź