Praca

Prowadzenie biura księgowego

27 kwietnia, 2016

Coraz trudniej znaleźć profesjonalnie prowadzone biuro księgowe w Krakowie. Wiąże się to ze znaczącym spadkiem jakości świadczonych przez nie usług. Od kilku lat mówi się o ułatwieniu dostępu do zawodu księgowego w Polsce. Warto o tym pomyśleć chociażby w kontekście głośnych w ostatnim czasie działań mających na celu ułatwienie dostępu do zawodu księgowego w Polsce.

Za czasów poprzedniego ministra sprawiedliwości  zdecydowano ułatwić dostęp do całej grupy zawodów, takich jak adwokat, taksówkarz czy właśnie księgowy. Z jednej strony jest to dobry krok mający na celu likwidację biurokracji, zmniejszenie wszechwładzy korporacji czy obniżenie nierzadko horrendalnych cen świadczonych usług, z drugiej strony należy mieć obawy o poziom ich jakości.

Dzisiaj sytuacja jest dwojaka, tzn. teoretycznie możemy pracować w księgowości bez odpowiedniego wykształcenia, jednak, może się to odbywać tylko na zasadzie działalności pomocniczej i pod ścisłym nadzorem księgowego z dyplomem. Z drugiej zaś strony, aby zająć się tym zawodem na poważnie potrzebujemy odpowiedniego dokumentu potwierdzającego nasze umiejętności. Do lamusa przechodzą już osoby które bez odpowiednich dokumentów wykonywały czynności buchalterskie w firmach. Gwoli prawdy należy zaznaczyć, że niejednokrotnie osoby bez dyplomu pracujące wiele lat przy księgach mają nieporównywalnie większe kompetencje od osób świeżo po uzyskaniu dyplomu.

Jak można uzyskać taki dyplom? Są dwie drogi, pierwsza to egzamin państwowy, do którego można podejść po skończeniu odpowiedniego kursu w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce. Jest to lepsza droga dla kogoś kto nie miał wcześniej styczności z rachunkowością, gdyż kursy  te są prowadzone, od podstaw, przez praktyków rachunkowości. Drugą drogą są studia na kierunku Rachunkowość i finanse na jednej z uczelni ekonomicznych. Mają one bardziej poszerzony zakres materiałowy od kursu, jednak ich minusem jest to, że są one dostosowane raczej do osób które już pracują w księgowości. Dla kogoś zupełnie nieobeznanego w temacie, nieodróżniającego aktywów od pasywów, będzie to droga przez mękę i ogrom pracy, aby dogonić bardziej doświadczonych studentów. Jakiś czas temu były także organizowane kursy, finansowane przez Unię Europejską. Kursy te prowadziły prywatne firmy, które wygrywały odpowiednie konkursy. Jakość tych kursów była jednak niska, ze względu na to iż były one skierowane głownie do osób bezrobotnych i w jednej grupie mogły znaleźć się osoby zarówno z doświadczeniem jak i bez, osoby z wykształceniem wyższym, ale też osoby mające skończoną tylko szkołę podstawową.

W świetle powyższych, warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać profesjonalne biuro księgowe w Krakowie, gdyż wybór na chybił trafił może być bardzo kosztowny dla naszej firmy.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź