Zdrowie i uroda

Rola komórek macierzystych

28 lutego, 2017

Oczekiwanie na narodziny dziecka jest momentem nie tylko przepięknym, ale i również niezwykle stresującym dla przyszłych rodziców. Warto się więc do wiedzieć o kilku istotnych elementach, które wpływają na rozwój naszej nienarodzonej jeszcze pociechy.
Komórki macierzyste odgrywają najważniejszą rolę w całym etapie ciąży. Dostarczane między innymi przez pępowinę, mają za zadanie pomóc budować organizm malucha i uodparniać go przeciwności, jakie będą na niego czekały w przyszłym życiu. Krew pępowinowa jest w nie najbardziej bogata, a ich szybkość namnażania się, szczególnie w tym okresie, jest bardzo imponująca. Dzielą się one na cztery typy:
Komórki totipotencjalne, mające zdolności do wytworzenia organizmu.
Komórki pluripotencjalne, dające między innymi początek nowym typom komórek oraz różnicowania trzech listków zarodkowych, zwanych mezodermami, ektodermami i endodermami, mających szczególne znaczenie podczas rozwijania się płodu.
Komórki multipotencjalne, mogące przekształcać się we wszystkie typy komórek i dające istnienie kolejnym.
Komórki unipotencjalne, które rozwijają się jako ostatnie i zachowują zdolność podziału.
Komórki macierzyste wykorzystuje się również w medycynie, jako pomoc w leczeniu najcięższych chorób i obrażeń, np.: białaczki lub oparzeń. Jest to nie raz ostatnia deska ratunku, mogąca uratować życie chorej osobie. Wystarczy tylko odpowiedni dawca, który je przekaże, ale mogą być one, równie dobrze pobrane bezpośrednio od nas.
Tak naprawdę, rola komórek macierzystych jest ogromna do tego stopnia że nie znamy jeszcze wszystkich sposobów, w których możemy je wykorzystać. Jednak, biorąc pod uwagę szybkość, z jaką rozwija się medycyna, możemy być dobrej myśli, ponieważ kwestią czasu jest to, kiedy odkryjemy dla nich zupełnie nowe zastosowanie. Ratowanie życia z ich pomocą nadal jest stosunkowo młodym sposobem, a to oznacza, że jeszcze wiele przed nami. Pozostaje nam jedynie czekać, trzymać kciuki za lekarzy i naukowców i być dobrej myśli. Reszta jest kwestią czasu.

Zapraszamy na stronę: Komórki macierzyste – właściwości – krewpepowinowa.pl/wlasciwosci_komorek_macierzystych.html

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź