Każdy kierowca, który chce utrzymać samochód w bardzo dobrym stanie technicznym jest zobowiązany, aby go regularnie serwisować i konserwować, czyli między innymi stosować różne smary. Takie smary silnikowe gwarantują, że samochód będzie właściwie działał, ponadto chronią one go przed korozją. Jakie smary najlepiej używać? Które elementy pojazdu kierowca może samodzielnie smarować? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym tekście.
Smary do konserwacji samochodu – z czego się składa
Smary silnikowe są powszechne na rynku. W większości sklepach motoryzacyjnych znaleźć można mnóstwo specjalnych smarów, uniwersalnych i przeznaczonych do konserwacji aut. Znajdziesz je zarówno w formie tubek, jak i w formie sprayów z aplikatorem. Czym tak naprawdę jest smar? Smary silnikowe są to gęste żele zawierające płynny olej bazowy, który został wyprodukowany z olejów mineralnych, roślinnych bądź tylko syntetycznych, zagęstnik na przykład krzemian glinu oraz ulepszacze. Pamiętaj, że ostatni element to jedynie kilka procent składu każdego smaru. Pomimo tego to właśnie ulepszacze mają decydujący wpływ na właściwości smaru i na jego przeznaczenie. Co może być takim ulepszaczem? Przykładowo:
- miedź
- grafit
- silikon
- teflon.
Niemniej jest warto także wspomnieć, że istnieją ulepszacze uniwersalne, które zwiększają ochronę antykorozyjną. Oprócz tego gwarantują zwiększoną przyczepność i trwałość smaru.
Dlaczego potrzebujemy smarów silnikowych
Do zadań smaru silnikowego należy gwarancja zapewniania warstwy poślizgowej pomiędzy dwiema pracującymi częściami mechanicznymi. Jedna może być ruchoma, druga nieruchoma lub ewentualnie obie mogą być ruchome. Oprócz tego smar:
- tworzy warstwę poślizgową
- oddziela części od siebie
- zmniejsza tarcie
- zapewnia częściom płynność działania i wycisza ich pracę
- chroni elementy przed korozją
- zmniejsza temperaturę pracujących części
- amortyzuje obciążenia i chroni przed warunkami zewnętrznymi.
Pamiętaj jednak, że aby smar działał zgodnie z zamierzeniem musi być on jakościowy. Takim produktem są smary od firmy Specol. Wyróżniają się one również korzystną ceną. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą tej firmy.
W jaki sposób przygotować powierzchnie do smarowania
Większość smarów zakupimy w formie sprayu, często z aplikatorem rurkowym. Jedyne co musimy zrobić to spryskać dany element. Pamiętaj, że aby smar zadziałał to powierzchnia która ma być nasmarowana musi być w odpowiedni sposób przygotowana. Jest to spowodowane tym, że nakładanie nowego smaru na warstwę starego, albo bezpośrednio na zanieczyszczenia mija się z celem. Kluczem jest dokładne umycie danego elementu.
Brak komentarzy