Dom i ogród

Systemy oddymiające – konserwacja klap dymowych

5 maja, 2022

Ochrona przeciwpożarowa obejmuje bardzo wiele urządzeń, które w razie wystąpienia pożaru ostrzegą przebywających w budynku ludzi o zagrożeniu, jak również będą pomocne w jego gaszeniu. W zależności od wielkości budynku, jego kondygnacyjności, środków łatwopalnych, które znajdują się w nim, systemy pożarowe muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami, a przede wszystkim sprawne. Dlatego obowiązkiem właściciela każdego obiektu jest pamiętać o systematycznych przeglądach, wykonywanych przez profesjonalne firmy.

Dym – jedno z większych zagrożeń podczas pożaru

W przypadku wystąpienia pożaru, to dym jest najczęstszą przyczyną utraty życia. Nie dość, że w znacznym stopniu ogranicza widoczność, utrudniając tym samym ewakuację, to jeszcze uniemożliwia oddychanie, co może doprowadzić do utraty przytomności i śmierci. Dlatego też w wybranych obiektach istnieje obowiązek stosowania instalacji służących do usuwania dymu. Są wśród nich, m.in.:

  • Niskie i średniowysokie budynki zawierające strefę zagrożenia dla ludzi
  • Budynki, w których istnieje zagrożenie wybuchem
  • Wysokie budynki, posiadające strefę produkcyjno-magazynową
  • Podziemne budynki, posiadające pomieszczenia na powyżej 100 osób
  • Galerie handlowe

Sprawnie działający system oddymiający uruchomi otwarcie klap dymowych powodując usunięcie dymu z pomieszczenia na zewnątrz i obniżenie temperatury wewnątrz budynku. 

Serwis klap dymowych gwarancją ich pełnej sprawności

Klapy dymowe to urządzenia przeciwpożarowe, które powinny być poddawane konserwacji co najmniej raz w roku. Firma, posiadająca odpowiednie uprawnienia, zgodnie z przepisami i z dokumentacją od producenta dokona przeglądu, by ocenić ich stan techniczny. Na stronie: https://fireflow.pl/serwis-ppoz można znaleźć informacje na temat zasad działania systemów oddymiania i ich zasilania. Sprawdzanie sprawności klap dymowych wykonuje się w ramach kompleksowego przeglądu technicznego instalacji pożarowej. Prawidłowe funkcjonowanie systemu oddymiania jest niezwykle istotnym elementem zachowania bezpieczeństwa w danym budynku. 

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź