Na pewno zdarza Ci się słyszeć o tym, że ktoś ma talent do języków – czy to udowodnione zjawisko, czy raczej opinia osób, które do tej pory nie wiedziały, że również mogą sprawnie przyswajać wiedzę? W poniższym tekście podpowiemy Ci, jak rozstrzygnąć ten dylemat i co zrobić, by nie musieć stawiać wyłącznie na wrodzone predyspozycje!
Czy talent do języków faktycznie istnieje?
Czy istnieje takie coś jak talent do języków? Odpowiedź brzmi – i tak, i nie. Z jednej strony, udowodniono, że niektóre cechy genetyczne czy środowiskowe mają realny wpływ na zdolność przyswajania słówek, akcentów, intuicyjnego rozumienia gramatyki.
Na drugim biegunie są jednak przykłady osób, które takiego talentu u siebie nie zauważyły, a dzięki ciężkiej pracy udało im się opanować jeden bądź wiele języków obcych w doskonałym stopniu.
Talent do języków często jest mylony z wyżej wspomnianymi czynnikami środowiskowymi, np. z ekspozycją na obce języki w domu (gdy jeden rodzic jest obcokrajowcem) albo w szkole (zajęcia z lektorem) czy choćby podczas osłuchania się przy grach, filmach i serialach.
Jedno jest pewne – niezależnie od tego, czy Twój próg wejścia będzie nieco wyższy niż u osób z mitycznym wrodzonym talentem – podstawą jest praca, regularne ćwiczenie i kontakt z językiem. To jest właśnie gwarancja długofalowego sukcesu – sam talent zwyczajnie zaniknie, jeżeli nie będzie pielęgnowany.
Sprawdzone, realnie działające metody nauki języków
Wspomniana regularność i ciężka praca wcale nie musi być ciężka w rozumieniu mozolnej, męczącej, nudnej i żmudnej nauki. Być może jesteś przyzwyczajony do obrazu zakuwania z podręcznikiem, który utrwalany jest często przez różne szkoły językowe. To wcale nie musi tak wyglądać.
Jedną z naprawdę skutecznych metod jest kurs online Aktywny Angielski i ich autorska Metoda Aktywnego Mówienia, która odrzuca nieefektywne, tradycyjne modele nauczania. Korzystając z tej metody, 90% czasu poświęcisz na aktywne mówienie, a przecież wyżej wspominaliśmy już, jak dużą wagę ma osłuchanie się i że nie bez powodu często mylone jest z talentem.
Taki kurs to zaledwie piętnastominutowe (!) sesje, których efektywność Cię naprawdę zaskoczy, a płynna, naturalna komunikacja w języku angielskim stanie się wręcz intuicyjna i to w bardzo krótkim czasie. Metoda jest szalenie pomocna szczególnie dla osób, które do tej pory uważały, że nie radzą sobie z językami obcymi.
W nauce języków obcych ważna jest systematyczność, bo ćwiczy ona tak samo umysł, jak i aparaty mowy i słuchu, tak istotne w procesie przyswajania gramatyki i słówek. Powtarzanie, aktywne używanie słownictwa, czytanie i oglądanie w języku, którego chcesz się nauczyć – im więcej ekspozycji, tym lepiej.
Pamiętaj więc, że największy sukces osiągniesz wtedy, gdy połączysz talent z regularną, owocną pracą, ale że sam talent nie przyniesie oczekiwanych skutków, a praca od podstaw – jak najbardziej. Trzymamy kciuki za efektywną naukę!
Artykuł sponsorowany
Brak komentarzy