Motoryzacja

Z jakich alkomatów korzystają służby mundurowe

18 lipca, 2021

Technologie używane przez służby mundurowe z czasem są dostępne na ogólnym rynku, będąc wyznacznikiem precyzji, jakości i łatwości serwisowania. Spośród wielu narzędzi używanych między innymi przez policję na uwagę zasługują alkomaty. Profesjonalne urządzenia mają przede wszystkim chronić użytkowników dróg przed kierującymi pod wpływem alkoholu, zarazem pełniąc rolę skutecznych straszaków. Alkomaty zyskały także uznanie pośród kierowców, nie tylko zawodowych, którzy mają wątpliwości, czy mogą kierować dzień po spożyciu.

Nie tylko policja

Profesjonalne alkomaty używane są nie tylko przez policję i inne służby. Także w wielu firmach, między innymi transportowych, powszechnie stosuje się testery trzeźwości podczas wyrywkowych testów. Wynik badania alkomatem jest ważnym dowodem w sądzie karnym lub sądzie pracy. Opieranie się na rezultatach badania zawartości alkoholu z użyciem alkomatu wymaga najwyższej precyzji urządzenia. Wiarygodność i dokładność gwarantują wyłącznie alkomaty profesjonalne, poddawane okresowej kalibracji.

Funkcje alkomatów policyjnych

Nowoczesne alkomaty profesjonalne poza precyzją wyróżniają się możliwością dokonywania wielu pomiarów w ciągu doby. Niektóre z modeli wyposażono między innymi w ekran dotykowy oraz w pamięć, na której można zapisać kilkaset wyników. Bezprzewodowe, zasilane akumulatorowo bądź bateriami alkomaty używane przez służby mundurowe przed dopuszczeniem do obrotu przechodzą szereg rygorystycznych testów i badań, o czym poświadczają certyfikaty. Tak naprawdę tylko alkomaty z atestem gwarantują dokładność pomiaru.

Profesjonalne alkomaty można podzielić na dowodowe i zwykłe. Pierwszy rodzaj poza dokumentami potwierdzającymi atesty i kalibrację musi mieć certyfikat wzorcowania. Działanie takiego alkomatu sprawdza się w wybranych placówkach, ściślej w akredytowanych laboratoriach. Według litery prawa wzorcowanie alkomatów dowodowych powinno być odnawiane co sześć miesięcy. Dla użytkowników indywidualnych czy przedsiębiorców świetnym wyborem są alkomaty spełniające normy służb mundurowych, ale nie zaliczane do grupy alkomatów procesowych. Są równie dokładnie, choć nie można używać ich tak często jak dowodowych. Spośród testerów trzeźwości rekomendowanych użytkownikom prywatnym i do firm na uwagę zasługują alkomaty bezustnikowe, które są tańsze w eksploatacji. Wśród nich warto wyróżnić zaprojektowany w Polsce Alkotop Plus, który wyposażono w sensor produkcji brytyjskiej.

Pułapki

Poza alkomatami profesjonalnymi na rynku jest wiele modeli, które tak naprawdę tylko udają testery trzeźwości. Należą do nich przede wszystkim najtańsze modele, oferowane na aukcjach internetowych. Alkomaty bez możliwości kalibracji i atestu – to zły wybór. To co najwyżej rodzaj zabawki, dzięki której można w przybliżeniu określić stopień trzeźwości czy upojenia alkoholowego. Także tzw. kalkulatory trzeźwości, popularne w Internecie, dobrze jest traktować nie jako wyrocznię. Podawane przez nich wyniki biorą pod uwagę zbyt mało danych, by traktować je na serio.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź