Kiedy wdychamy przyjemny zapach, czy to czysto wypranych ubrań, czy dojrzałych owoców, zapach ten jest nieświadomie przechowywany w naszej pamięci. Zapachy mogą sprawić, że stare wspomnienia powracają. Dzięki perfumom możemy również doświadczyć nowych emocji. Najintensywniejsze zapachy możemy wyczuć, kiedy stosujemy perfumy lub znajdujemy się w pobliżu kogoś, kto używa przyjemnie pachnących perfum. Perfumy tworzą na ciele niepowtarzalny ekscytujący zapach, który może być ciepły, intrygujący i urzekający. Wiemy, gdzie kupić perfumy, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, jaka jest ich historia.
Historia pierwszych perfum
Uważa się, że pierwsze kompozycje aromatyczne pojawiły się w starożytnym Egipcie. Możliwe, że Egipcjanie przyjęli tradycję wytwarzania perfum od Mezopotamii. Na jednej z tabliczek klinowych z drugiego tysiąclecia p.n.e. znaleziono informacje o kobiecie o imieniu Tapputi, którą przyjmuje się za twórcę pierwszych perfum. Ówczesne zapachy były wykorzystywane w celach religijnych – podczas ceremonii spalano różne rodzaje substancji aromatycznych, aby nadać dymowi szczególny zapach. Do produkcji perfum codziennego użytku stosowano aromatyczne olejki. Męskie i żeńskie elity egipskiego społeczeństwa często używały zapachu lilii, aby podkreślić swój status. Przypuszczalnie pierwsza masowa produkcja perfum była prowadzona na Bliskim Wschodzie. Jedną z dostępnych wówczas metod pozyskiwania olejków eterycznych było tłoczenie. Rośliny miażdżono, a następnie po dodaniu wody wyciskano.
Jak rozwijała się perfumeria?
W starożytnej Grecji wierzono, że perfumy są rzemiosłem bogów. Każde bóstwo było uosobione określonym zapachem. Grecja wniosła ogromny wkład w tworzenie substancji aromatycznych. To tam po raz pierwszy zastosowano perfumy w płynie. Fascynujący nurt badań nad perfumami rozprzestrzenił się przez Morze Śródziemne do Rzymu. Biorąc pod uwagę, że najpopularniejsze składniki perfum były powszechnie dostępne na całym Półwyspie Arabskim, nie jest zaskakujące, że państwa islamskie wpłynęły na rozwój i rozprzestrzenianie się pachnącego rzemiosła. W średniowieczu Wenecja stały się jednym z głównych kanałów wymiany handlowej między Zachodem a Wschodem. W XIII-XIV wieku naukowcy zainteresowali się procesem destylacji substancji wieloskładnikowych, dzięki czemu w Wenecji i na terenie Włoch rozpoczęli masową produkcję perfum. Na początku XIX wieku, aby zmaksymalizować proces produkcji perfum, perfumiarze zwiększyli zawartość alkoholu w swoich produktach. Kolejnym ważnym krokiem determinującym przyszłość perfum jest próba syntetycznego odtworzenia zapachu poszczególnych owoców i roślin. Obecnie możliwa jest produkcja masowa i bardzo szybki transport, dlatego na całym świecie mamy dostęp do nowoczesnych i aromatycznych perfum (oferuje je np. perfumeria).
Brak komentarzy