Przemysł

Przeznaczenie zbiorników ciśnieniowych

6 marca, 2017

Zbiorniki ciśnieniowe, to takie jakby pojemniki znajdujące się w wewnątrz sprężarek, a w nich przechowywane jest właśnie owo ciśnienie, które niekiedy musi znaleźć swoje ujście, dla poprawnej pracy całego urządzenia.

Przechowanie powietrza

Posiadanie swoistego magazynu sprzężonego powietrza jest możliwe tylko dzięki posiadaniu w firmie pojemników z powietrzem sprzężonym. Są one bardzo dużej pojemności i ważą dość sporo. Mogą to być pojemniki poziome, albo ustawione pionowo.

Zastosowanie zbiorników ciśnieniowych

Zbiorniki ciśnieniowe, są stosowane w celu zapewnienia odpowiedniej ilości magazynowanego powietrza. Bywa,że mają za zadanie sprostać zapotrzebowaniom na nie przez sprężarki, albo całe systemy. Dodatkowo odgrywają rolę stabilizatorów ciśnienia w sieci. Głównie tam, gdzie zapotrzebowanie na nie jest zmienne. Są one wykonane ze stali węglowej, albo stali nierdzewnej.

Bywają malowane proszkowo, ocynkowane lub galwanizowane.

Budowa zbiornika ciśnieniowego

Zbiorniki ciśnieniowe, najczęściej składają się z manometra, kulowego zaworu spustowego, zaworu bezpieczeństwa, kurka manometrycznego i rurki spustowej.

Rodzaje zbiorników ciśnieniowych

Zbiornik główny, określany także jako „mokry” znajduje się najczęściej w pomieszczeniu ze sprężarką. Główną jego pracą jest magazynowanie powietrza, głównym zadaniem sterowanie pracą sprężarki. Zbiornik pomocniczy określany także, jako „suchy”, który jest instalowany w pobliżu punktów zapotrzebowania na  duże i zmienne ilości sprężonego powietrza. On ma właśnie zapewniać jego stałe dostawy, a także sprawiać aby praca urządzeń, mogła być ciągła. Musi on więc posiadać odpowiednią pojemność, aby sprostać tego rodzaju zadaniom. Jeśli taki dostęp nagle skończyłby się, mogłoby to spowodować pogorszenie się warunków pracy całego systemu, a także dużo gorszą i w efekcie nieefektywną pracę filtrów. Powtarzająca się tak niekorzystna sytuacja, mogłaby spowodować zniszczenie się całej maszyny, nazywanej sprężarką, a także całego systemu pracy, w którym ona uczestniczy. Katalizatory można znaleźć na stronie http://www.pneumatig.eu

You Might Also Like

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź